Jakt – och Viltvård

Efter din gymnasieutbildning…

Oavsett vilken av våra två profiler du väljer så kommer det att öppnas en spännande arbetsmarknad för dig i framtiden.

Har du valt att gå Viltvårdare kan du i framtiden jobba som gårdsförvaltare, jaktguide, viltuppfödare, jobba i en jaktbutik eller som egen företagare inom jakt och viltvård. Men utbildningen kan också fungera som en språngbräda till att vidareutbilda dig inom området t.ex. till yrkesjägare.

Har du valt att gå Skogsvårdare så har du möjlighet att läsa vidare till skogsmästare. Men eftersom det blir allt vanligare att lägga in jaktvårdsutbildning till exempel i utbildningarna till skogsingenjör, skogsvetare, lantmästare eller agronom har du även en stabil grund att stå på om du väljer att läsa några av dessa utbildningar i framtiden.  Samtidigt ger denna utbildning dig möjlighet att jobba med allt det andra också.

jakt 2_1