Naturturism 2021!

Hösten 2021 avslutas profilen Natur & äventyr och istället tar profilen Naturturism över hos oss på Ryssbygymnasiet. Nyheter är bland annat att ta vara mer på vår vackra natur nära oss och anpassa oss efter årstiderna. Följ bland annat med oss till fots längs vandringsleder, på mountainbike i backarna och i kajak i solnedgången!

Mer information om utbildningen kommer inom kort!

Är du aktiv, natur- och äventyrsintresserad, kan jobba ambitiöst under lång tid och vill jobba med människor? Då är Natur & Äventyr rätt för dig!

Under gymnasietiden kan du förbereda dig för högre studier och samtidigt få en yrkesutbildning inom                          Natur-& Äventyrssport!

Natur & Äventyrs yrkesutgångar/utbildningar är:

  • skidor (enligt friluftsfrämjandet)
  • havskajak (enligt svenska kanotförbundet)
  • klättring (enligt svenska klätterförbundet)

Efter första året lägger eleven mer tid på en av dessa. Utbildningsmomenten sker såväl i Sverige som utomlands.

Under APL – tiden (praktik 15 veckor) möter du omvärlden och kan komma att göra din APL på en stor skid-, havskajak- och/eller klätteranläggning såväl i Sverige som utomlands. Här bygger du ditt kontaktnät för framtiden!

Personalens samlade kompetens omfattar idag svenska och internationella instruktörslicenser i skidor, havskajak och klättring. Samtliga utbildare är även Legitimerade (utbildade) lärare. Vi har därför ett stort kontaktnät och egna erfarenheter av branschen.

Njut av bilder från skidor, klättring, kajak eller se film från Äventyr med våra elever.

För övrig information om naturbruksprogrammet klicka här

Exempel på jobb!

  • Naturguide
  • Skidlärare och skidguide
  • Klätterinstruktör
  • Kajakguide
  • Försäljare av friluftsartiklar
  • Reseledare
  • Egen företagare inom Natur- och Äventyrsbranchen

Kontakta oss

Har du frågor om Natur- och Äventyr är du alltid välkommen att kontakta oss direkt. Tel. 0372-40836